Ke stavbě této krystalky potřebujeme dvě pavučinové cívky, jež se vzájemně natáčejí. Podle původního návodu má každá 60 závitů Cu drátu 0,4 mm, omotaného 2x hedvábím a spojené jsou stejným směrem, tedy konec jedné cívky je spojen se začátkem druhé cívky. Po zhotovení cívek jsem zjistil, že jsem jaksi mimo rozsah SV, tak jsem postupně ubíral závity, až jsem zkončil na 30 závitech na cívku. Drát jsem použil smaltovaný, protože izolovaný hedvábím jsem neměl.
Jak zhotovíme pavučinové cívky? Na tvrdý papír (např. lepenku - já použil papír na výrobu kostřiček transformátorů) nakreslíme dle obrázku dvě kružnice. Pak vystřihneme podle vnější kružnice dva kotouče, u jednoho ponecháme výstupek asi 2x2,5 cm. Kotouče rozdělíme na lichý počet paprsků - většinou se používá sedmi, a až k vnitřní kružnici vystřihneme zářezy. Nakonec vineme závity drátu střídavě mezi paprsky.
Čelní pertinaxová deska síly asi 2,5 - 3 mm má velikost 150x120 mm, vnější rozměry dřevěné skříňky jsou 175x140 mm. Ke krystalce můžeme připojit dva páry sluchátek (zdířky T1, T2), nebo jeden pár (zdířky T).
Jedna cívka je připevněna na proužek pertinaxu, který je přišroubován maticemi ke zdířkám (stator). Rotorová cívka je přidělána k osičce, na níž je knoflík ladění.
A výsledek? Vzhledově docela podařená replika krystalky, úspora ladícího kondenzátoru a zjištění, že kulové variometry jsou přece jenom lepší...
Žádné komentáře:
Okomentovat