Stavba bateriové dvoulampovky bývala pro začínajícího radioamatéra vrcholem jeho dosavadní činnosti. V každém ročníku časopisu Radioamatér bylo několik návodů na bateriové dvoulampovky a když začaly koncen čtyřicátých a v padesátých letech vycházet populární Stavební návody a popis, najdeme zde rovněž dost dvoulampovek. Já jsem postavil podle Praktické školy radiotechniky několik dvoulampovek, na některé jsem použil elektronky dostupnější než autorem použité DF22, DL21 (např. 1F33, 1L33, 2Ž27L, 2P29L).
Pokud není k dispozici původní cívková souprava Palaba Mignon 6399, není problém ji nahradit jinou, třeba Jiskra, nebo cívky vyrobit podle některého z návodů na internetu či podle starší literatury. Přepínač vlnových rozsahů jsem udělal z per a kontaktů vadného relé.
Přijímač pracoval výborně, napájecí napětí je nejlepší 45V. Při nižším na SV hůře fungovala zpětná vazba, ale to je dáno koncepcí soupravy Mignon. Také jsem vyzkoušel řídit zpětnou vazbu pomocí potenciometru - na anodu vf elektronky připojíme kondenzátor 300-500 pF (velikostí ovlivníme nasazení ZV) a místo kondenzátoru C2 zapojíme vhodný potenciometr. Mně se osvědčil 10k, lineární. Nasazování ZV bylo jemné a citlivé.
Ovšem na dlouhých vlnách nyní zachytím přes den pouze Polsko, díky "efektivním opatřením" ČRo. "V první etapě dojde pouze k úpravě jeho technických parametrů, ve druhé pak k jeho plnému nahrazení vysílačem s vyšší efektivitou o výkonu 50 kW." Tolik citace ze stránek Českých radiokomunikací. Ta "vyšší efektivita" spočívá v nahrazení vysílače o výkonu 650kW vysílačem 50kW.
Definitivní konec AM vysílání nastane 31.12.2021, a to i na středních vlnách, kde zkončí Dvojka i Plus.
Dvoulampovka s elektronkami 2Ž27L
Dvoulampovka s elektronkami 1F33 a 1L33
Žádné komentáře:
Okomentovat